Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Umezeala

Adună
X
  • Filtrează
Curăță tot
postări noi
    • Distribuie
    Umezeala

Buna ziua, ne am mutat intr un apartament cu 3 camere de un an de zile. Una din camere este pe exterior , cea mai friguroasa si iarna trecuta a inceput sa faca mucegai intr un colt. Am dat cu solutie antimucegai, am folosit Ceresit360 si am aerisit.
    Blocul este din caramida si neizolat, de izolat nu putem deoarece jumate din vecini nu vor si doar noua nu ne mai da voie primaria.
    Acum vara in camera tot timpu am un miros asa de umezeala,statut.
    Intrebarea mea este ce e de facut? Sa nummai am mirosul acesta si sa nu mai mucegaiasca la iarna peretele.
    Mentionez ca pe timp de vara geamurile le tin larg deschise, curatenie fac si mobilierul este nou.
    Multumesc!
    • Distribuie
    Postat în original de Poncilio Vezi post
    Buna ziua, ne am mutat intr un apartament cu 3 camere de un an de zile. Una din camere este pe exterior , cea mai friguroasa si iarna trecuta a inceput sa faca mucegai intr un colt. Am dat cu solutie antimucegai, am folosit Ceresit360 si am aerisit.
    Blocul este din caramida si neizolat, de izolat nu putem deoarece jumate din vecini nu vor si doar noua nu ne mai da voie primaria.
    Acum vara in camera tot timpu am un miros asa de umezeala,statut.
    Intrebarea mea este ce e de facut? Sa nummai am mirosul acesta si sa nu mai mucegaiasca la iarna peretele.
    Mentionez ca pe timp de vara geamurile le tin larg deschise, curatenie fac si mobilierul este nou.
    Multumesc!
    Am intalnit situatii cand le mucegaiau si hainele in dulapuri de la umiditate. Trebuie sa indepartati tot stratul umed si sa folositi un material antiigrasie, foarte bun este tencuiala antiigrasie MAI, dar sa-l folositi si pentru finisaj, sa nu veniti cu glet de ipos peste el sau tapet

Comentariu

• Distribuie
      Este un perete pe nord sau este supus actunii apei din exterior? Aveti foto cu zonele afectate de mucegai? La ce etaj este apartamentul?
      Alternativa la izolarea exterioara este izolarea interioara daca pe acele suprafete nu aveti infiltratii de apa, ci doar condens si mucegai.

Comentariu

Procesare...
      X
      sigla BRAT